Diabet ve obesiteyi de engeller

Vitamin D, osteoporoz, depresyon, prostat kanserinden korur, hatta diabet ve obesiteyi de engeller. Vitamin D, beslenme dünyasında belki de en fazla göz ardı edilmiş besin elementlerinden birisidir. Bunun nedeni büyük bir ihtimalle ücretsiz elde edilmesidir.

 1. D Vitamini, deriniz tarafından doğal güneş ışığından gelen ultraviole radyasyonu ile karşılaşınca üretilir.
 2. Güneşin tedavi edici ışınları (ki bunlar cildinizde D vitamini üretirler) herhangi bir camdan içeri süzülemezler. Bu şu demektir arabanızda veya evinizde otururken vitamin D üretimi olmaz.
 3. Günlük besinlerinizden yeterli D Vitamin alabilmek hemen hemen imkansızdır. Vücudunuzda D vitamini oluşturmanın tek yolu doğrudan güneş ışını ile temas etmektir.
 4. Günlük D vitamini ihtiyacını en alt düzeyde karşılayabilmek için en az 10 bardak vitamin D katkısı ile güçlendirilmiş süt içmek gereklidir.
 5. Yaşadığınız yer ekvatordan ne kadar uzak ise güneş altında kalma ihtiyacınızda o oranda artar.
 6. Vitamin D üretebilmek için teni koyu renkli olan kişilerin açık tenli kişilere oranla 20-30 defa daha fazla güneşte kalmaları gereklidir (açık tenlilerin ürettiği D vitamini miktarına eşit üretim yapabilmeleri için). İşte bu yüzden prostat kanseri koyu tenli erkekler arasında salgın gibidir. Bu, çok basit, ama çok yaygın bir güneş ışını eksikliğidir.)
 7. Bağırsaklarınızda kalsiyumun emilebilmesi için vücudunuzda yeterli vitamin D olması gereklidir. Şayet D vitamini yetersiz ise vücudunuzda kalsiyum emilimi olmaz ve aldığınız bütün kalsiyum takviyeleri de etkisiz kalır.
 8. D Vitamini eksikliği bir gecede düzeltilebilecek bir şey değildir. Kemiklerinizi ve sinir sisteminizi güçlendirebilmek için aylar boyunca D Vitamini takviyesi almak (hap veya iğne olarak) ve güneş ışığında kalmak gerekir.
 9. Güneş koruma faktörü çok zayıf olan kremler bile (örneğin SPF=8) vücudunuzun D Vitamini oluşturmasını %95 oranında engeller. Güneşten korunma ürünleri bu şekilde bir vitamin eksikliğine neden olarak hastalıklara yol açarlar.
 10. Güneş ışığından çok fazla ve gereksiz miktarda D vitamini üretmek mümkün değildir, çünkü vücudunuz sadece kendi ihtiyacı kadarını üretir.
 11. Şayet göğüs kemiğiniz üzerine sıkıca bastırınca acı veriyorsa, o halde kronik D vitamini eksikliğinden muzdaripsiniz demektir.
 12. Kullanılmaya başlamadan evvel D vitamini böbrekleriniz ve karaciğeriniz tarafından harekete geçirilir.
 13. Vücudunuzda böbrek hastalıkları veya karaciğer hasarı varsa o zaman D vitamininin harekete geçirilmesi ve vücut içinde dolaşıma başlaması zorlaşır.
 14. D Vitamini vücudunuzdaki en güçlü tedavi edici kimyasallardan birisidir, ancak bunu elde etmek için herhangi bir reçeteye ihtiyacınız yoktur.
Sayfamızı Paylaşın