Solaryumu nasıl kullanılmalı

- Solaryumu nasıl kullanılmalı

Solaryuma girerken teninizin rengine ve cildinizin hassasiyetine göre uygun süre ve seansları deneyimli uzmanlar yardımıyla belirleyebilirsiniz. Ciltlerin özelliklerine göre bronzlaşma süreleri farklıdır. Doğal bir bronzluğa ulaşmak için ortalama 7-8 seans yeterli olmaktadır. Ancak bazı ciltler çok hassastır. Seans süresi 5-8 dakikadır. Dolayısıyla renk almak daha uzun sürebilir. Çabuk bronzlaşmak için seanslar sık sık tekrar edilmemelidir. Bir hafta içinde 3 kereden fazla veya aynı gün içerisinde 2 kez solaryuma girilmesini önermiyoruz. Solaryumda kalacağınız süre ilk seans için 5-10 dakika arasında olmalı, daha sonraki seanslarda ise yavaşça arttırılmalıdır. İstenilen rengi aldıktan sonra yine cildin renk atma (açılma) özelliğine göre haftada 1 ya da 10 günde bir seans tekrarı rengi korumaya yetecektir.

Tabi kullanacağınız solaryum kozmetiği de vücudunuzu nemli tutacak, daha kolay ve parlak bir renk almanızı sağlayacaktır.

- Kaç yaşından itibaren solaryuma girilebilir?

Bebeklerin ve küçük çocukların tenleri UV ışınlarına karşı hassas olduğu için 16 yaşından küçüklerin solaryuma girmesi uygun değildir. Bu yaştaki çocuklarda büyüme hormonu salgılanması devam eder ve bu ışınlar hormonun salgılanmasına etki edebilir. Güneşte ise, şapka, elbise, şemsiye, yüksek koruma faktörlü kozmetik ürünleri vs. ile iyi korunmaları gerekir. Küçük yaşta alınan güneş yanıkları, ilerdeki yaşlarda ciddi problemlere yol açabilir.

- İlaç kullananlar solaryuma girebilirler mi?

Bazı ilaçlar deriyi UV ışınlarına karşı hassaslaştırırlar. Bu ilaçlar fototoksik efekte sahip olan içeriğe sahiptirler. Bu yüzden solaryuma girmeden önce ilaç kullanımı söz konusuysa ilacın prospektüsünü okumak ve şüpheli durumlarda doktora danışmak gerekmektedir.

- Solaryum hamilelikte zararlı mıdır?

Kadınlarda hamilelik sırasında choloesma adında pigmentleri aktif hale getiren bir hormon üretimi olur. O yüzden bazı hamile kadınlar diğer kadınlara göre güneş ışınlarına karşı değişik tepkiler verirler. Deri hassaslaşabilir. O yüzden kontrollü olarak ışınlarla temas etmek en doğrusudur. UV ışınlarının ana karnındaki bebeklere bir etkisi yoktur.

- Dövmeler için zararlı mıdır?

Rengini değiştirebileceği için dövmeli bölgelerin korunması gerekir.

- Güneş ürünleri solaryumda kullanılır mı?

Güneş ürünleri koruma faktörlü kozmetiklerdir renk almanızı zorlaştırır. Solaryuma özel olarak üretilmiş ürünlerle çok daha rahat ve kısa sürede renk almanızı sağlar.

Sayfamızı Paylaşın