Nasıl bronzlaşılır

Bronzlaşma, güneş ya da solaryumdan kaynaklanan ultraviyole ışık ile deri renginin (özellikle açık ciltlerin) doğal bir fizyolojik cevap ile kararmasıdır. Derinin koyulaşması, ultraviyole ışığa maruz bırakılan deri hücreleri içine melanin pigmentinin salınımı veya miktarının artması ile olur. Melanin, melanosit denen hücrelerce üretilir ve vücudu fazla güneş ışınlarından korur.

Güneş ışınları, görünebilen orta dalga boyundaki gün ışığı ile görünmeyen enfraruj ve ultraviyole ışınlarının bileşiminden oluşur. Ultraviyole ışınlar ise üçe ayrılmaktadır:UV-A, UV-B ve UV-C.

UV-A ışınları cildin koruma mekanizmasını harekete geçirerek pigmentlerin renk değiştirmesini ve dolayısıyla bronzlaşmayı sağlar.

UV-B ışınları ise , UV-A’ dan 1000 kat güçlüdür ve çok az miktarda uygulandığı takdirde yeni pigment oluşumunu ve üst derinin kalınlaşmasından sorumludur. Bu yeni pigmentler derinin üst tabakasına doğru ilerlerken UV-A ışınları ile karşılaştıkları takdirde daha kalıcı ve derin bir bronzluk oluşur.

UV-C ışınları insan için zararlıdır ve ne mutlu ki ozon tabakası tarafından filtre edilir.

Güneşe maruz kaldığımızda ilk önce üst deri tabakasına gelen UV ışınları bronzlaşma mekanizmalarını harekete geçirmektedir. Bunlar pigmentlerin renk değiştirmesi ve yeni pigment oluşumunu sağlayan mekanizmalardır.
İşte solaryum da aynı biyolojik mekanizmayı harekete geçirir.

Sayfamızı Paylaşın